Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. HON BUDISLAV ZÁMECKÝ RYBNÍK

18. 9. 2010

V pátek  17. 9. 2010 jsem se byla podívat na poplatkovém honu místního mysliveckého sdružení. Byla jsem velmi zvědavá na práci psů a jejich vůdců, vše jsem bedlivě sledovala. Hon na divoké kachny se vyvedl a hned druhý den od 13 hodin se  měl opakovat.  Jelikož zámecký rybník máme z domu asi 50 kroků (skutečně je to kousek), byla by škoda nevyužít příležitosti a tak jsem Garpa za 5 minut 13  vytáhla z pelechu s tím, že si půjdeme  stoupnout na hráz a pocvičíme alespoň klid na stanovišti.

Se svolením vedoucího honu jsme tedy zaujali pozici za střelci a byli jsme během průběžných salv a padajících kachen v klidu (kupodivu i Garp). Předpis je předpis a tak i když to kolem padalo a psů bylo málo (6 psů na 31 střelců) poslušně jsme se drželi  v povzdálí. Zanedlouho nás požádal střelec vedle nás o dohledání kachny z rákosu na potoku, který celý rybník obtékal. Garp přinesl. Po další žádosti  jsem ho poslala  na druhý břeh potoka, kde byl také kus a i ten pěkně dohledal a přinesl.  Byla bych jistější, kdyby mohl nejprve do vody pro marking, ale člověk míní... A pak už to jelo jeden kus za druhým. Vyzkoušeli jsme opravdu vše, marking, dohledávku, handling, také dohledání postřelené kachny pod hladinou (potvůrka jedna).

 Nakonec tedy Garp fungoval až do konce honu  a pro mě byla radost se na jeho práci dívat. Zúčastnili jsme se  neplánovaně a vlastně neoficiálně, přesto myslím, že jsme byli užiteční  a z našeho prvního pracovního odpoledne jsme šli unavení, ale šťastní. Můj dík patří i místním myslivcům, kteří přimhouřili oči a nechali nás pracovat i přesto, že ještě nemáme složené  zkoušky lovecké upotřebitelnosti.

Ověřila jsem si, na jaké úrovni  by měl pes být, aby byla jeho práce efektivní. Nepostradatelný je rozhodně handling a to na poměrně vysoké úrovni. Ono dostat psa do půlky rybníka, kde  sám nic neviděl dopadnout, je pro mnohé oříšek. Potřebujeme dopilovat směry  a prodloužit vzdálenosti  vysílacích linií. Také musíme omezit povely a zapracovat na větší samostatnosti při prohledávání břehů. Také musíme zapracovat na tom, abych v zápalu boje nepadala do rybníka i já.